Ajurvéda

Ajurvéda

Ajurvéda je jednou z najstarších a najkomplexnejších vied a patrí rovnako ako iné systémy zdravotnej starostlivosti k celosvetovo uznávaným medicínskym systémom. Pochádza z dvoch slov Ájuh (život) a Véda (poznanie) a predstavuje „Vedu o živote“. Prvé poznatky o ajurvéde pochádzajú z védskej tradície v Indii a hoci sa hovorí, že je stará viac ako 5000 rokov, v skutočnosti je stará rovnako ako život sám.

Vychádza z poznania piatich prvkov a ich vlastností, ktoré sa v ľudskom tele sformovali do troch dóš - Váta, Pitta a Kapha. Tie regulujú našu fyzickú, duševnú a emocionálnu kondíciu. Ak sú dóše vyvážené, udržiavajú všetky funkcie v rovnováhe. Keď sa jedna z dóš zvýši alebo zníži, či vychýli z ich prirodzeného zastúpenia v tele kvôli nesprávnej životospráve alebo životnému štýlu, vzniká nerovnováha, ktorá sa časom môže prejaviť ako choroba. Ajurvéda pomáha obnoviť stratenú rovnováhu a prináša dlhodobé zdravie.

Ku každému človeku pristupuje individuálne a využíva rokmi overené postupy, ktoré sú výlučne prírodného pôvodu. Hlavným princípom liečenia je zvyčajne odporúčanie správnej výživy a zdravého spôsobu života, vhodnej fyzickej a relaxačnej aktivity, bylinných prostriedkov a terapií, k čomu je potrebný ájurvédsky lekár.


Ajurvédska konzultácia

Konzultácia prebieha bežným spôsobom ako v Indii tisíce rokov. Je to spôsob nazývaný astha-vidyá paríksha. Ide o osemstupňovú diagnostiku podľa tepu, jazyka, očí, vzhľadu tváre, celkového vzhľadu človeka a jeho reakcií, moču a stolice. Dôležitou súčasťou diagnostiky je zisťovanie konštitúcie a možnej nerovnováhy pacienta, pomocou akupresúrnych bodov. Diagnostikou sa zistí zdravotný stav, príčina chorôb a problémov. Vstupná konzultácia trvá približne hodinu. Na základe zistení z konzultácie, bude odporučený konkrétny postup na podporu liečby Vašich zdravotných problémov. Postup môže zahŕňať vhodné terapie, dýchacie techniky, prírodné doplnky výživy, určenie vhodnej životosprávy, či návrh úpravy stravovania sa.  

 

Prehliadaním našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies.
Viac informácii o cookies.
SÚHLASÍM